اخبار

رونمایی از الکساندریت 15 میلیاردی در برج آزادی

یکی از زیباترین و کمیاب‌ترین جواهرات جهان برای اولین بار در ایران در مجموعه برج آزادی رونمایی می‌شود.

رونمایی از الکساندریت 15 میلیاردی در برج آزادی

حجت کمالی، پدر شهاب سنگ ایران، در توضیح این سنگ قیمتی گفت: «الکساندریت Alexandrite یک نوع سنگ جواهر فوق‌العاده کمیاب و قیمتی و در بعضی موارد قیمت آن هم از الماس گران‌تر است و جز گرانبهاترین و با ارزش ترین جواهرات جهان به شمار می‌رود.»

کمالی با اشاره به اینکه این جواهر خاص و کمیاب شناسنامه معتبر GIA موسسه گوهرشناسی آمریکا را دارد، ادامه داد: «این سنگ قیمتی که 15 میلیارد تومان ارزش دارد و تا کنون بین کلکسیونرها دست به دست می‌شد، از روز سه شنبه مهمان موزه شهاب سنگ‌های ایران در برج آزادی و در معرض دید بازدیدکنندگان خواهد بود.»
به گفته کمالی، سنگ الکساندریت از خانواده کریزوبریل chrysoberyl و از مشخصات این سنگ این است که رنگ چند رنگی آن است که تحت شرایط نوری مختلف، تغییر رنگ می‌دهد. سختی سنگ الکساندریت 8.5 و ضریب شکست نور آن بین 1.746 تا 1.775 است.
این جواهر زیبا اولین بار در سال 1834 توسط معدن‌کار فنلاندی به نام نیلز گوستاف نوردنسکیولد Nils Gustaf Nordenskiold در منطقه اورال روسیه کشف شد. به دلیل همزمانی کشف این سنگ با رسیدن تزار آینده روسیه به سن قانونی، نام سزار دوم الکساندر بر روی این سنگ گذاشته شد. این گوهر با نام‌های تساراستون یا سزاراستون نیز شناخته می‌شود. برای مدتی این جواهر رسمی امپراطوری روسیه به رسمیت شناخته و استفاده می‌شد.

خصیصه اصلی این جواهر تغییر رنگ آن در شرایط نوری مختلف است که البته زاویه دید نیز در مشاهده رنگ‌های مختلف از این سنگ تاثیر دارد. این سنگ را در رنگ‌های زمردی سبز، بنفش، آبی، خاکستری، زرد، صورتی و قرمز می‌توان مشاهده کرد. سنگهای الکساندرایتی از انوع چشم گربه بسیار کمیاب و گران بها هستند.
گوهر الکساندرایت در طیف نور سفید به رنگ صورتی پر رنگ و در طیف نور زرد به رنگ بنفش تغییر رنگ می‌دهد. هر چقدر سنگ شفاف‌تر باشد قیمتش نیز به همان میزان افزایش می‌یابد. معمولا بعد از برش و صیقل دادن، درخشندگی و شفافیتی همچون شیشه را می‌توان مشاهده کرد.
کمالی یادآور شد: «معمولا این سنگ در اندازه‌های زیر 3 قیراط موجود است و نمونه‌های بالای 3 قیراط بسیار کمیاب هستند، بزرگترین سنگ برش خورده‌ی الکساندریت در موسسه اسمیتسونین Smithsonian Institution Offices واقع در واشنگتون با اندازه 65.7 قیراط نگهداری می‌شود.»
محبوب‌ترین نوع سنگ الکساندریت، نوع برزیلی آن است که از معادن واقع در برزیل استخراج می‌شود. دلیل محبوبیت نوع برزیلی الکساندرایت شفافیت و خلوص بسیار بالای آن است. این گوهر از معادن واقع در میانمار، سریلانکا، تانزانیا، آندرا پراد نوع هندی و ماداگاسکار نوع آفریقایی نیز استخراج می‌شود.

موزه‌ شهاب سنگ سال 1398 به همت حجت کمالی افتتاح شد و بیش از 1200 قطعه شهاب سنگ در این موزه به نمایش گذاشته شده است.
علاقه مندان برای بازدید می‌توانند، از سه‌شنبه 10 بهمن ماه، به میدان آزادی، مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی، موزه شهاب سنگ های ایران مراجعه کنند.

موارد مشابه
بازدید معاون اداری، مالی بنیاد رودکی از برج آزادی
رضا بروزمند، معاون اداری، مالی بنیاد رودکی به همراه هیئت همراه از فضاهای داخلی این بنای ملی بازدید کرد.
برج نگاره برج آزادی به مناسبت روز حکیم نظامی
21 اسفند و همزمان با سومین بزرگداشت ملی و بین‌المللی حکیم نظامی این برج نگاره در برج آزادی اجرا شد.
میزبانی برج آزادی از اجراهای موسیقی سنتی و نواحی ایران
محمد اللهیاری گفت امسال شاهد اجرای گروه های قابل توجه موسیقی سنتی، ردیف دستگاهی و  هویتی در مجموعه تالارهای وحدت، رودکی و برج آزادی خواهیم بود.
برج آزادی را بیش‌تر بشناسید
ســفری از عمق تاریــخ و هـــنر
تا فـــــــراز شاهــــــکار مــعماری
معرفی برج آزادی
مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی
تمامی حقوق متعلق به مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی می‌باشد.
صفحه اصلی
ورود | ثبت‌نام
رویدادها
خرید بلیط
رزرو سالن
معرفی برج
تور مجازی
تماس با ما