تاریخچه برج

حسین امانت، طراح برج آزادی

حسین امانت (متولد 28 شهریور 1321) طراح و معمار ایرانی است. معروف‌ترین اثر حسین امانت برج آزادی است که در شهر تهران قرار دارد و به عنوان «نماد پایتخت» شناخته می‌شود.

حسین امانت، طراح برج آزادی

حسین امانت در یک خانواده بهایی به دنیا آمد. پدرش موسی امانت و برادرش دکتر عباس امانت هستند. خانوادهٔ پدر حسین امانت اهل کاشان بودند و از طرف مادر نیمه همدانی-نیمه کاشانی است. حسین امانت دانش‌آموخته دانشکدهٔ هنرهای زیبا دانشگاه تهران و از شاگردان حیدر غیایی و هوشنگ سیحون بوده‌است. حسین امانت در سال تحصیلی 1339-1338 از دبیرستان البرز در تهران دیپلم رشته ریاضی فیزیک را گرفت. برادرش عباس امانت در سال تحصیلی 1345-1344 از دبیرستان البرز در تهران دیپلم طبیعی گرفت.

حسین امانت طراح برج آزادی در تهران است که به مناسبت یادبود جشن‌های 2500 سالهٔ شاهنشاهی ایران و به عنوان نمادی از «ایران مدرن» و نشانی از «دروازه تمدن بزرگ» در اواسط قرن چهاردهم هجری خورشیدی ساخته شد. وی برندهٔ مسابقهٔ طراحی ای شد که در سال 1345، با عنوان «آگهی مسابقه طرح ساختمان شهیاد آریامهر» در نشریات زمان چاپ شده بود. او همچنین طراح و معمار ساختمان‌های اولیهٔ دانشگاه صنعتی شریف و بسیاری از سازه‌های دیگر در ایران و جهان است.

به گفته حسین امانت، تهیهٔ سنگ‌های این برج به دلیل پیچیدگی در نوع انحنای پایه‌های برج، کار سخت و پیچیده ای بود و برای رفع این مشکل به «غفار داورپناه»، پدر سنگبری نوین ایران و صاحب کارخانه سنگبری «ساخارا»، روی آورد و توسط غفار، با قنبر رحیمی آشنا گشت تا بهترین و مرغوبترین سنگ ها را از دل معادن سنگ انتخاب کنند. نصب سنگهای برج نیز به عهدهٔ «محمد علی قدسی»، صاحب کارخانه‌های سنگبری «اتفاق» و «اتفاق نو»، گذاشته شد.


تسجيل الدخول | يسجل
الأحداث