گزارش رویداد

مریخی ها در برج آزادی

موزه شهاب سنگ برج آزادی برای اولین بار میزبان دو قطعه شهاب سنگ مریخی شد.

مریخی ها در برج آزادی

به گزارش روابط عمومی برج آزادی، آیین رونمایی از شهاب سنگ مریخی با حضور حجت کمالی، مدیر موزه شهاب سنگ (مرد شهاب سنگی ایران)، دکتر محمد نخعی رئیس دانشکده علوم زمین دانشگاه خوارزمی، دکتر شهریار محمودی عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی، فرزاد هوشیار پارسیان رئیس برج آزادی و جمعی از اهالی علم و فرهنگ و رسانه برگزار شد.

حجت کمالی در خصوص این شهاب سنگ گفت که این شهاب سنگ مریخی شامل دو قطعه و در مجموع 72 گرم است و پوسته آن احتمالا مربوط به زیر 100 سال اخیر و کاملا تازه و سالم است. اصالت این دو قطعه شهاب سنگ مریخی به تایید دانشگاه سرژ (CEREGE) فرانسه رسیده و برای ثبت و دریافت شناسنامه در فهرست ثبت جهانی قرار گرفته است.

همچنین وی اظهار داشت؛ با اشاره به اینکه همه دانشمندان و پژوهشگران به دنبال شهاب سنگ‌های مریخی هستند، ثبت جهانی شهاب سنگ مریخی رتبه ایران را به خصوص در حوزه علمی در دنیا ارتقاء خواهد داد.
همچنین در ادامه این مراسم از یک نوع سنگ جواهر فوق‌العاده کمیاب و قیمتی به نام الکساندریت  (Alexandrite) که جز گرانبهاترین و با ارزش‌ترین جواهرات جهان به شمار می‌رود رونمایی شد.
خصیصه اصلی این جواهر تغییر رنگ آن در شرایط نوری مختلف است که البته زاویه دید نیز در مشاهده رنگ‌های مختلف از این سنگ تاثیر دارد. این سنگ را در رنگ‌های زمردی (سبز)، بنفش، آبی، خاکستری، زرد، صورتی و قرمز می‌توان مشاهده کرد. سنگهای الکساندرایتی از انوع چشم گربه بسیار کمیاب و گران‌بها هستند.

دکتر محمد نخعی رئیس دانشکده علوم زمین دانشگاه خوارزمی پس از رونمایی و بازدید از موزه شهاب‌سنگ گفت: که مطمئنا موزه شهاب سنگ حجت کمالی رتبه اول در جهان را با توجه به بازدید از موزه شهاب‌سنگ در دانشگاه کالیفرنیا و قیاس با آن به خود اختصاص خواهد داد.

علاقه مندان برای بازدید از این موزه می‌توانند همه روزه به جزء شنبه‌ها از این مجموعه بازدید کنند.

مریخی ها در برج آزادی مریخی ها در برج آزادی مریخی ها در برج آزادی مریخی ها در برج آزادی مریخی ها در برج آزادی مریخی ها در برج آزادی مریخی ها در برج آزادی مریخی ها در برج آزادی مریخی ها در برج آزادی
موارد مشابه
برگزاری کارگاه «آینده شهرها و روستاهای صنایع‌دستی» در برج آزادی
کارگاه آموزشی «آینده شهرها و روستاهای صنایع‌دستی» در هشتمین جشنواره بین‌المللی صنایع‌دستی و هنرهای سنتی فجر(سرو سیمین 8) برگزار شد.
سلسله نشست‌های معماری‌خوانی
به‌میزبانی استودیوی مطالعات و معماری یله و با راهبری پلتفرم معماری‌خانه، به همراه جمعی از پژوهشگران و علاقه‌مندان معماری در سالن کوچک برج آزادی برگزار شد.
اختتامیه جشنواره هنر جوان عاماج
اختتامیه جشنواره کشوری هنر جوان عاماج در سالن اصلی برج آزادی برگزار شد.
برج آزادی را بیش‌تر بشناسید
ســفری از عمق تاریــخ و هـــنر
تا فـــــــراز شاهــــــکار مــعماری
معرفی برج آزادی
مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی
تمامی حقوق متعلق به مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی می‌باشد.
صفحه اصلی
ورود | ثبت‌نام
رویدادها
خرید بلیط
رزرو سالن
معرفی برج
تماس با ما