اخبار

برج آزادی همزمان با «ساعت زمین» خاموش شد

برج آزادی نماد ملی کشور شامگاه پنجم فروردین همزمان با رویداد جهانی «ساعت زمین» خاموش شد.

برج آزادی همزمان با «ساعت زمین» خاموش شد

از روابط عمومی برج آزادی، ساعت زمین یک رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature) است که در آن سازه‌ها و ساختمان‌های معروف جهان در آخرین شنبه ماه مارس، به مدت یک ساعت چراغ‌ها و تجهیزات الکترونیکی غیرضروری خود را با هدف آگاهی‌بخشی در مورد تغییر اقلیم و حفظ انرژی، خاموش می‌کنند.

بر این اساس امسال نیز برج آزادی در حمایت از محیط زیست جهانی چراغ‌هایش خاموش شد.

آیین «ساعت زمین» 1402 شنبه(پنجم فروردین) مصادف با 25 مارچ از ساعت 20:30 تا 21:30 دقیقه به وقت محلی در سراسر جهان برگزار شد.

برج آزادی قلب تهران، نماد ملی ایران و قدمگاه انقلاب اسلامی است. ساخت این برج که در سال 1345 توسط حسین امانت با عنوان برج شهیاد طراحی شده، از سال 1348 آغاز و در سال 1350 به پایان رسید. معماری بنای یادمانی آزادی برگرفته از معماری عبادتگاه‌های دوره‌های ساسانی، سلجوقی و صفویه است.

بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی، به واسطه ورود امام خمینی (ره) بعد از 15 سال تبعید، از میدان آزادی، این بنا به نماد آزادی ملت ایران بدل شد.

در نمای این بنا 25 هزار قطعه سنگ با شکل‌های گوناگون، در 15 هزار شکل مختلف، از معدن جوشقان اصفهان به کار رفته است. محوطه زیرین و طبقات برج به مساحت 12هزار و 500 مترمربع فضاهای فرهنگی هنری شامل موزه‌ها، نگارخانه‌ها، تالار فرهنگ، سالن ایران‌شناسی، سالن‌های همایش و دارای پارکینگ اختصاصی است.

موارد مشابه
 نورپردازی برج آزادی به مناسبت روز بزرگداشت حافظ شیرازی
برج آزادی تهران به احترام بیست مهرماه، یاد روز حضرت لسان‌الغیب حافظ شیرازی به رنگ و بوی اشعار حافظ در آمد. حافظ بدون شک درخشان‌ترین ستاره فرهنگ فارسی است.
برپایی 100 غرفه به مناسبت نوروز 1403 در برج آزادی
مدیرعامل برج آزادی تهران از برنامه‌ریزی‌ها برای برپایی 100 غرفه هم‌زمان با فرارسیدن نوروز 1403 در محل برج آزادی خبر داد.
نمایش آثار شاخص صنایع دستی استان سمنان در موزه برج آزادی
سرپرست معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: آثار شاخص صنایع‌دستی استان سمنان در موزه برج آزادی تهران به نمایش گذاشته می‌شود.
برج آزادی را بیش‌تر بشناسید
ســفری از عمق تاریــخ و هـــنر
تا فـــــــراز شاهــــــکار مــعماری
معرفی برج آزادی
مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی
تمامی حقوق متعلق به مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی می‌باشد.
صفحه اصلی
ورود | ثبت‌نام
رویدادها
خرید بلیط
رزرو سالن
معرفی برج
تماس با ما