اخبار

برج آزادی همزمان با «ساعت زمین» خاموش شد

برج آزادی نماد ملی کشور شامگاه پنجم فروردین همزمان با رویداد جهانی «ساعت زمین» خاموش شد.

برج آزادی همزمان با «ساعت زمین» خاموش شد

از روابط عمومی برج آزادی، ساعت زمین یک رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature) است که در آن سازه‌ها و ساختمان‌های معروف جهان در آخرین شنبه ماه مارس، به مدت یک ساعت چراغ‌ها و تجهیزات الکترونیکی غیرضروری خود را با هدف آگاهی‌بخشی در مورد تغییر اقلیم و حفظ انرژی، خاموش می‌کنند.

بر این اساس امسال نیز برج آزادی در حمایت از محیط زیست جهانی چراغ‌هایش خاموش شد.

آیین «ساعت زمین» 1402 شنبه(پنجم فروردین) مصادف با 25 مارچ از ساعت 20:30 تا 21:30 دقیقه به وقت محلی در سراسر جهان برگزار شد.

برج آزادی قلب تهران، نماد ملی ایران و قدمگاه انقلاب اسلامی است. ساخت این برج که در سال 1345 توسط حسین امانت با عنوان برج شهیاد طراحی شده، از سال 1348 آغاز و در سال 1350 به پایان رسید. معماری بنای یادمانی آزادی برگرفته از معماری عبادتگاه‌های دوره‌های ساسانی، سلجوقی و صفویه است.

بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی، به واسطه ورود امام خمینی (ره) بعد از 15 سال تبعید، از میدان آزادی، این بنا به نماد آزادی ملت ایران بدل شد.

در نمای این بنا 25 هزار قطعه سنگ با شکل‌های گوناگون، در 15 هزار شکل مختلف، از معدن جوشقان اصفهان به کار رفته است. محوطه زیرین و طبقات برج به مساحت 12هزار و 500 مترمربع فضاهای فرهنگی هنری شامل موزه‌ها، نگارخانه‌ها، تالار فرهنگ، سالن ایران‌شناسی، سالن‌های همایش و دارای پارکینگ اختصاصی است.

موارد مشابه
استقرار صندوق سیار اخذ رای در میدان برج آزادی
همزمان با آغاز فرایند انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، صندوق سیار اخذ رای در مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی مستقر شد.
یادداشت سفیر بلاروس در دفتر یادبود برج آزادی
در حاشیه بازدید سفیر بلاروس دیمیتری کالتسوف به همراه رئیس دانشگاه ملی آندی کورول، دفتر یادبود برج آزادی به رسم یادگار توسط وی امضا شد.
نورپردازی برج آزادی به مناسبت روز استقلال بلاروس
به مناسبت گرامیداشت روز استقلال بلاروس ویدئومپینگ ایران و بلاروس روی نمای بیرونی برج آزادی نمایش داده شد؛ و همزمان با مراسم ویدئومپینگ، سرود ملی دو کشور پخش شد.
برج آزادی را بیش‌تر بشناسید
ســفری از عمق تاریــخ و هـــنر
تا فـــــــراز شاهــــــکار مــعماری
معرفی برج آزادی
مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی
تمامی حقوق متعلق به مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی می‌باشد.
صفحه اصلی
ورود | ثبت‌نام
رویدادها
خرید بلیط
رزرو سالن
معرفی برج
تور مجازی
تماس با ما