معرفی برج آزادی

گنبد رک (طبقه چهارم) و بام برج

این قسمت به واسطه پنجره های شش ضلعی و دوربین های نصب شده دید مناسبی به اطراف برج آزادی می دهد

گنبد رک (طبقه چهارم) و بام برج

طبقه چهارم برج آزادی در تراز 39.5 متری از سطح میدان قرار دارد. این قسمت به واسطه پنجره های شش ضلعی و دوربین های نصب شده دید مناسبی به اطراف برج آزادی می دهد.

این طبقه پنجره هایی در ضلع شرقی و غربی قرار دارند که نماد جایگاه های تیراندازی قلعه های قدیمی است. همچنین پنجره هایی بلند و باریک وجود دارد که نماد بادگیرهای استان های گرمسیر کشور نظیر استان یزد می باشند. وظیفه این پنجره ها این است که جریان هوا را به داخل فضا انتقال داده و گردش طبیعی هوا به وجود آید.

در این فضا گنبدی طراحی شده با نام گنبد رک ( به معنی مخروط). این گنبد براساس گنبدهای مخروطی شکل قدیمی مانند گنبد شوش دانیال، آرامگاه خیام، آرامگاه باباطاهر، آرامگاه بوعلی سینا، گنبد سلطانیه، برج طغرل، گنبد کاووس و ... طراحی شده است. رنگ به کار رفته در این قسمت رنگ آبی فیروزه ای (Persian Blue) است. کاربری دیگر این گنبد حالت آب نمای طبیعی است که در زمان بارش باران به حالت آب نما درمی آید.

نوک گنبد رک در بام، بلندترین قسمت برج آزادی محسوب می شود حدود 45 متر از سطح میدان ارتقاع دارد، این ارتفاع به دلیل مجاورت فرودگاه مهرآباد بوده است .
در سمت شمالی و جنوبی بام برج آزادی دو نیم دایره وجود دارد که نماد جایگاه دیدبان‌ها در سربرجی قلعه‌های قدیم است.

موارد مشابه
گذرگاه ورودی
در حیاط ورودی شرقی مجموعه آزادی 6 پلان از پلان‌های اصلی طراحی برج آزادی را روی دیوارها به صورت بتنی شکل می بینیم.
طاق کسری یا روشن دان (طبقه دوم)
یکی از اصول مهم معماری ایرانی معماری قرینگی است که در تمام برج آزادی موضوع رعایت شده به جز یک قسمت که در طبقه‌ی دوم اتفاق افتاده است.
گذرگاه پیشینیان
ورودی اصلی مجموعه معروف است به گذرگاه پیشینیان. اگر به معماری این فضا دقت کنید، به صورت پلکانی ارتفاع سقف کوتاه و کوتاه تر می شود.
برج آزادی را بیش‌تر بشناسید
ســفری از عمق تاریــخ و هـــنر
تا فـــــــراز شاهــــــکار مــعماری
معرفی برج آزادی
مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی
تمامی حقوق متعلق به مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی می‌باشد.
صفحه اصلی
ورود | ثبت‌نام
رویدادها
خرید بلیط
رزرو سالن
معرفی برج
تماس با ما